Хмельницький портал

Можливість знати більше.

У Проскурові народився відомий філософ та церковний діяч Василь Зеньковський (1881-1962), який у 1918 році був міністром віросповідань Української Держави.

ср.26062019

Оновлено:12:59:22 PM

Ви не авторизовані.Зареєструватись ?

Back Ви тут: Головна

Статті

Прогулянка серед скульптур

Яке чудове наше місто Хмельницький! Воно розкинулось на обох берегах річки Південний Буг. Місто має вражаючі краєвиди, чарівну природу, пам’ятники історії та культури. А ще у ньому живуть працьовиті й талановиті люди. Свій краєзнавчо-пізнавальний піший маршрут я присвячую творчості наших земляків: сучасного українського монументаліста, скульптора, педагога, народного художника України Миколи Мазура та його сина, скульптора Богдана Мазура.

Початковою точкою маршруту є Майдан Незалежності. І не тільки тому, що це центральна площа міста, а й тому, що на ній можна побачити унікальну скульптуру «Віра. Надія. Любов» Миколи Мазура. Однак перша її назва – «Пісні землі Подільської». Це не просто скульптура, а бажання сказати людям про те, без чого вони не житимуть. Бо пісня – вічна, так як і вічна любов, надія, віра. Оскільки живемо на цій землі – мусимо співати тим голосом, який дав нам Бог і говорити тією мовою, якої навчила мати. Тому автори скульптури одягають жінок у вінки з пшениці та маків, роблять костюми з вишивками. З іншого боку, десь далеко у небесах, літає кобзар з кобзою. «Коли політики виходять з обласної ради, - жартує автор, - цей патлатий хлопець з бородою співає їм пісню «Добре вам буде жити, браття, у своїй сторонці».

Майдан Незалежності, скульптура «Пісні землі Подільської». 49°25'10,98"N, 26°58'44,53"E

Курсуємо від Майдану Незалежності на південь по вулиці Соборній. Пройшовши чотири квартали, по праву сторону бачимо бронзове погруддя на високому постаменті, також створене батьком і сином Мазурами - пам'ятник В'ячеславу Чорноволу (49°25'29,38"N, 26°58'52,56"E). На постаменті викарбовано слова, які нагадують кожному: "Україна починається з тебе". До речі, автором пам'ятника В'ячеславу Чорноволу, який встановлено у Києві, також є Богдан Мазур.

Далі нашому погляду відкривається чудова будівля – дитячий кінотеатр «Планета». У холі кінотеатру – ще одна робота Миколи Мазура – фантастичний «Веселий потяг». Тут ми бачимо вовка, козу з козенятами, папугу. Є ще мавпи, які, за словами автора, уособлюють політичних діячів, а слон – це народ. Кондуктор Сталін їде на паровозі в один бік і волочить за собою слона, який хоче іти в протилежний бік….. Дітям цікаво розглядати яскраві і кумедні скульптури, не вбачаючи у них політичний підтекст.

Кінотеатр «Планета» (вул. Подільська, 39), скульптурна композиція «Веселий потяг». 49°25'36,73"N, 26°58'51,77"E

Далі наш маршрут пролягає через центральну вулицю міста – Проскурівську. Вона була сформована у кінці ХІХ – початку ХХ століття і так збереглась, в основному, до наших днів. Рухаючись у південно-східному напрямку до вулиці Грушевського, милуємося фасадами старих будівель. На перехресті вулиць Грушевського та Проскурівської звертаємо праворуч і рухаємось до вулиці Театральної. На ній перед нами постає пам’ятник – спільна робота Мазурів. Він виконаний у вигляді гігантської руки невидимого, але всемогутнього Когось, що переставляє по шахівниці-планеті маленьку фігурку солдата, як пішака. «Помиляються правителі - страждає народ» - застерігає напис на камені.

Вулиця Театральна, монумент «Скорбота» (подолянам, полеглим в Афганістані та інших локальних війнах). 49°25'17,83"N, 26°58'59,10"E

На протилежному боці вулиці Театральної розкинувся сквер ім.Т.Г.Шевченка. У ньому бачимо дивні за формою скульптури, народжені в уяві Миколи Мазура: «Ракета», «Кит-Риба», «Змій Горинич»… І це лише частина такого роду робіт скульптора.

Сквер ім. Тараса Шевченка, дитячий майданчик. 49°25'18,70"N, 26°59'01,09"E

Інші за сюжетом, але подібні за функціональною продуманістю, зручністю та потрібністю об’ємно-просторові композиції можна побачити на дитячому ігровому майданчику поблизу кінотеатру «Сілістра» (що на вулиці Свободи,1) та на території міського парку відпочинку ім.Чекмана.

Вул. Свободи, 1, об'ємно-просторова композиція «Сад». 49°26'18,20"N, 27°00'08,69"E

З купи іржавого залізяччя скульптор витворив фантастичний світ, одухотворений, яскравий і теплий. Включаючи у свої композиції рухливі деталі, пропонуючи можливість торкнутись, покрутити, посмикати, автор орієнтується на сприйняття й пізнання світу дитиною. На це ж розрахований і колір композицій: відкритий, насичений, згармонійований за пропорціями та ритмом, органічно пов'язаний з формою і розташуванням об’єктів у просторі парку.

Прямуємо через сквер у бік вулиці Проскурівської, а нею – продовжуємо рухатись у південно-східному напрямку до «Ангела Скорботи» - легкого, майже безтілесного, з тонким хрестом на плечі. Це була перша робота зовсім молодого скульптора Богдана Мазура – тоді ще студента Київської художньої академії, яку він виконував у співпраці з батьком.

Вулиця Проскурівська, пам'ятник «Ангел скорботи». 49°25'19,83"N, 26°59'25,57"E

Місце, на якому стоїть Ангел, особливе. Зовсім поруч стоїть ЦУМ. Він збудований, переконані всі хмельничани, на кістках репресованих сталінським режимом наших земляків. Коли починали його будувати, частину останків, за свідченнями очевидців 1,5 – 3 тис., було ночами перевезено на старий цвинтар і зсипано у траншею… Вони знайшли вічний спокій лише у 90-х роках, коли були перепоховані за християнським обрядом на військовому кладовищі – з поминальною молитвою, у присутності сотень людей. А восени 1997 року з’явився «Ангел Скорботи», який став місцем поклоніння хмельничан у дні вшанування пам’яті жертв сталінських репресій. Місце дивовижно тихе і спокійне – хоч і в центрі, і на видноті. А головне – Ангел поруч. Він разом з нами, серед нас…

 

Характеристика маршруту:

Загальна протяжність: 3 км

Час проходження: 1,5-2 години

Як дістатися до відправної точки: Від залізничного вокзалу тролейбусами №7, 7А, 14 або автобусом №51 до зупинки "Філармонія". Від автовокзалу №1 тролейбусом №17 або автобусом №21 до зупинки "Філармонія".

Складність: легкий

 

 

Також читайте:

 

Увага, конкурс: «Подорожі Поділлям» - разом з «Київстар»

 

Конкурс «Подорожі Поділлям»: Чотири музеї та один театр

Конкурс «Подорожі Поділлям»: Прогулянка серед скульптур

Конкурс «Подорожі Поділлям»: Елегії Поділля

Конкурс «Подорожі Поділлям»: Таємниці сільських храмів

Конкурс «Подорожі Поділлям»: Поділля в долях диваків і геніїв

Конкурс «Подорожі Поділлям»: Петлюрівськими місцями Кам'янця

Конкурс «Подорожі Поділлям»: Стежками Миньковецької держави

Конкурс «Подорожі Поділлям»: Хмельницький у Проскурові - гетьман у місті свого імені

Конкурс «Подорожі Поділлям»: Меджибіж - подорож до Середньовіччя